Tarsier: najdziwniejsze zwierzę świata

5 lat temu
2051 0

Wyrakowate, tarsjusze, to najmniejsze ssaki naczelne świata: są wielkości zwiniętej pięści. Jeden z gatunków tej niesamowitej rodziny występuje na filipińskiej wyspie Bohol. Wyraki są pod ścisłą ochroną. W pobliżu miasta Corella działa fundacja, której celem jest ochrona tego zagrożonego gatunku. W Tarsier Sanctuary można obejrzeć te niesamowite zwierzęta z bliska, w ich naturalnym środowisku. Na miejscu towarzyszy nam dziewczyna, z którą spacerujemy wśród drzew i która wskazuje nam palcem, gdzie tarsiery przycupnęły. Jeeeeeeeejku, jakie one są urocze! Małe brązowe kulki, wielgachne oczy, palce jak u ET. Uwielbiam!
Żałuję bardzo, że na miejscu nie mają żadnych sensownych pamiątek: koszulek, kubków ani przypinek. Coś bym na pewno kupiła.

Tarsier
Tarsier
Tarsier
Tarsier
Tarsier
Tarsier
Tarsier

Jest jedna rzecz, która szczególnie działa na wyobraźnię jeśli chodzi o te małe stworzonka: bardzo źle znoszą niewolę i zamknięcie w klatce. Do tego stopnia, że popełniają samobójstwo uderzając tą swoją małą główką np o konar drzewa. Czytałam, że czasami wyraki są łapane i służą jako atrakcja turystyczna, na zasadzie: zrób sobie za drobną opłatą zdjęcie z dziwolągiem. Bardzo smutne.

Post jest częścią relacji z wyprawy na południową półkulę.

PS. Jeśli nie chcesz przegapić moich następnych wpisów, zasubskrybuj bloga, o tutaj. Każdy mój nowy artykuł trafi także do Twojej skrzynki. Nie spamuję :)